Všeobecne záväzné nariadenie č. 7/2013 o verejnej kanalizácii, odpadových vodách, vodách z povrchového odtoku a spoplatňovaní spracovania odpadových vôd - NÁVRH
Obecné zastupiteľstvo v zmysle zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov, zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov, vykonávacej vyhlášky č. 453/2000 Z. z., zákona NR SR č. 442/2002 o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách vydáva toto
N á v r h
Všeobecne záväzné nariadenie č. 7/2013
o verejnej kanalizácii, odpadových vodách, vodách z povrchového odtoku a spoplatňovaní spracovania odpadových vôd
§ 1
ÚVODNÉ USTANOVENIE
Toto všeobecne záväzné nariadenie ustanovuje povinnosti majiteľov nehnuteľností (fyzické a právnické osoby) na území obce pri výstavbe kanalizačných prípojok, vypúšťaní odpadových vôd do verejnej kanalizácie a pri nakladaní s vodou z povrchového odtoku. Ďalej ustanovuje práva vlastníka verejnej kanalizácie spoplatňovať odvedenie a spracovanie odpadových vôd (stočné) v čističke odpadových vôd (ČOV).
§ 2
ZÁKLADNÉ POJMY
1) Verejnou kanalizáciou alebo jej súčasťou sa rozumie prevádzkovo samostatný súbor objektov a zariadení slúžiacich verejnej potrebe na hromadné odvádzanie odpadových vôd umožňujúcich neškodný príjem, odvádzanie a čistenie odpadových vôd. Súčasťou verejnej kanalizácie je aj prívodné potrubie a zariadenia na tomto potrubí, ktoré je umiestnené pod verejnou komunikáciou a chodníkom, vyúsťuje do hlavného potrubia a bolo vybudované na náklady vlastníka verejnej kanalizácie.
2) Za verejnú kanalizáciu ani jej súčasť sa nepovažujú:
a) kanalizácie, ktoré neslúžia na hromadné odvádzanie odpadových vôd,
b) samostatné kanalizácie na odvádzanie vôd z jednotlivých objektov a zariadení,
c) dažďové vpusty a ich prípojky,
d) kanalizácie slúžiace výlučne na odvádzanie vôd z povrchového odtoku z komunikácií a verejných plôch – dažďové,
e) záchytné priekopy,
f) domové čistiarne odpadových vôd a žumpy,
g) kanalizačné prípojky.
3) Kanalizačná prípojka je úsek potrubia, ktorým sa odvádzajú odpadové vody z pozemku alebo miesta vyústenia vnútorných kanalizačných rozvodov objektu alebo stavby až po zaústenie do verejnej kanalizácie (hlavného alebo vedľajšieho potrubia). Kanalizačnou prípojkou sa odvádza odpadová voda z objektu alebo nehnuteľnosti, ktorá je pripojená na verejnú kanalizáciu.
4) Odpadovou (splaškovou) vodou sa rozumie voda obsahujúca rôzny podiel odpadových vôd z domácnosti, zariadení, služieb a objektov sociálnej vybavenosti. Za odpadovú vodu sa nepovažuje voda obsahujúca ropné, toxické, chemické, mastné a iné nebezpečné látky a nečistoty, ktoré môže ohroziť biologický proces čistenia odpadovej vody a poškodzovať životné prostredie.
5) Producentom odpadových vôd vypúšťaných do verejnej kanalizácie je fyzická alebo právnická osoba, ktorá má uzatvorenú zmluvu o odvádzaní odpadových vôd s vlastníkom verejnej kanalizácie a ktorá vypúšťa odpadové vody do verejnej kanalizácie. Za producenta sa týmto nariadením považuje aj fyzická a právnická osoba, ktorá nemá uzatvorenú zmluvu o odvádzaní odpadových vôd, avšak odvádza odpadovú vodu do verejnej kanalizácie.
6) Voda z povrchového odtoku (dažďová voda) je voda z atmosférických zrážok, dopadajúca na pozemok a stavby nachádzajúce sa na tomto pozemku.
7) Žumpa je zakrytá podzemná vodotesná nádrž bez odtoku na akumuláciu odpadových vôd z domácností.
§ 3
VŠEOBECNÉ USTANOVENIE
Vlastníkom a prevádzkovateľom verejnej kanalizácie a čističky odpadových vôd je Obec Plavnica. Jej povinnosťou je prevádzkovanie a sústavné zabezpečovanie potrebnej kapacity verejnej kanalizácie ČOV a vytváranie predpokladov a podmienok na jej hospodárnu a bezporuchovú prevádzku v súlade s technickými normami a prevádzkovým poriadkom kanalizácie a ČOV obce.
§ 4
SPRÁVA VEREJNEJ KANALIZÁCIE A ČOV
1) Obec ako vlastník verejnej kanalizácie a ČOV je povinná zabezpečiť:
a) plynulé a bezpečné odvádzanie odpadových vôd a ich čistenie na ČOV,
b) aby pri nakladaní s kalom vznikajúcim pri čistení odpadových vôd nebolo ohrozené životné prostredie,
c) aby verejná kanalizácia a ČOV spĺňali technické požiadavky hlavne:
- verejná kanalizácia musí byt navrhnutá a vybudovaná tak, aby negatívne neovplyvnila životné prostredie a bola zabezpečená jej dostatočná prevádzková kapacita pre nepretržité odvádzanie a čistenie odpadových vôd od producentov pri všetkých štandardných miestnych klimatických podmienkach, verejná kanalizácia musí byt vodotesná, chránená proti zamrznutiu a pred poškodzovaním vonkajšími vplyvmi, kanalizačné potrubie na odvádzanie odpadových vôd ako aj kanalizačné prípojky, musia byť pri súbehu alebo križovaní uložené hlbšie ako vodovodné potrubie na dodávku pitnej vody,
d) vypracovanie a aktualizáciu prevádzkového poriadku verejnej kanalizácie a ČOV.
2) Umožniť pripojenie na verejnú kanalizáciu, ak sa pripájaný objekt alebo nehnuteľnosť, nachádza na území s kanalizačnou sieťou a ak je to technicky možné.
3) So žiadateľom o pripojenie na verejnú kanalizáciu uzatvoriť písomnú zmluvu o odvádzaní odpadových vôd.
4) Sledovať akosť a merať množstvo odpadových vôd vypúšťaných z ČOV do povrchových vôd - recipient.
5) Umožniť prístup k verejnej kanalizácii a ČOV osobám, ktoré sú na to oprávnené podľa vyššie uvedených zákonov a iných všeobecne záväzných právnych predpisov.
6) Poskytovať ministerstvu a príslušným orgánom verejnej správy údaje potrebné na spracovanie situačných správ za uplynulý rok na úseku verejnej kanalizácie.
§ 5
PREVÁDZKOVANIE VEREJNEJ KANALIZÁCIE A ČOV
1) Prevádzkovateľ – Obec Plavnica verejnú kanalizáciu prevádzkuje v súlade s osobitnými predpismi, všeobecným záväzným nariadením obce, prevádzkovým poriadkom verejnej kanalizácie a podmienkami stanovenými na túto prevádzku v rozhodnutiach príslušných orgánov verejnej správy.
2) Prevádzkovateľ vykonáva riadnu a pravidelnú údržbu verejnej kanalizácie a ČOV.
3) Od producenta odpadových vôd je prevádzkovateľ oprávnený požadovať, aby na svojich zariadeniach vykonal na vlastné náklady nevyhnutné úpravy, ktoré sú potrebné na bezpečnú a spoľahlivú prevádzku verejnej kanalizácie, inak sám producent zodpovedá za škodu, ktorú tým spôsobí.
§ 6
KANALIZAČNÁ PRÍPOJKA
1) Vybudovanie kanalizačnej prípojky a napojenie na verejnú kanalizáciu je možné vykonať len s písomným súhlasom vlastníka verejnej kanalizácie na základe písomnej žiadosti.
2) Miesto pripojenia kanalizačnej prípojky, alebo umiestnenie revíznej kanalizačnej šachty na kanalizačnej prípojke určí prevádzkovateľ verejnej kanalizácie.
3) Ak nie je na kanalizačnom potrubí počas výstavby osadená odbočka, napojenie prípojky vykoná len oprávnená osoba so súhlasom vlastníka verejnej kanalizácie.
4) Spôsob napojenia prípojky musí byť vykonaný tak, aby nedošlo k poškodeniu alebo k znefunkčneniu verejnej kanalizácie.
5) Odvádzať odpadové vody do verejnej kanalizácie môže majiteľ nehnuteľnosti alebo producent len na základe písomnej zmluvy o odvádzaní odpadových vôd uzatvorenej medzi ním a vlastníkom verejnej kanalizácie.
§ 7
ODVÁDZANIE ODPADOVÝCH VÔD
1) Verejnou kanalizáciou môžu byť odvádzané len odpadové vody v akosti a množstve podľa podmienok stanovených prevádzkovým poriadkom verejnej kanalizácie a ČOV obci.
2) Ak sa vlastník verejnej kanalizácie nedohodne s producentom inak a ak nie je množstvo vypúšťaných odpadových vôd merané, má sa za to, že odberateľ, ktorý odoberá vodu z verejného vodovodu, vypúšťa do verejnej kanalizácie také množstvo vody, ktoré podľa zistenia odobral z verejného vodovodu, s pripočítaním množstva vody získaných z iných zdrojov. Takto zistené množstvo odpadových vôd je podkladom na vyúčtovanie stočného.
§ 8
STOČNÉ
1) Za odvádzanie odpadových vôd verejnou kanalizáciou platí producent vlastníkovi verejnej kanalizácie stočné. Právo na stočné vzniká vtokom odpadových vôd do verejnej kanalizácie.
2) Maximálna cena stočného za 1m3 odpadovej vody je stanovená Úradom pre reguláciu sieťových odvetví.
3) Cenu za 1 m3 odvedenej odpadovej vody upravuje osobitný predpis ( Uznesenie OZ Plavnica prijaté v súlade s Rozhodnutím Úradu pre reguláciu sieťových odvetví).
4) Výška stočného pre nehnuteľnosti, ktoré čerpajú vodu len z verejného vodovodu, sa vypočíta vynásobením nameraného množstva (m3) spotrebovanej vody a ceny za 1 m3. Údaje o množstve spotrebovanej vody poskytuje prevádzkovateľovi Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s., Poprad, na základe odpočtu meracieho zariadenia na vodovodnej prípojke. Užívateľ verejného vodovodu je povinný na požiadanie prevádzkovateľa kanalizácie sprístupniť za účelom kontroly množstva odvedenej odpadovej vody svoj vodomer.
5) Výška stočného pre nehnuteľnosti, ktoré čerpajú vodu zo studní sa vypočíta vynásobením predpokladaného množstva spotrebovanej vody a cena za 1 m3. Predpokladané množstvo spotrebovanej vody sa stanovuje na 70 l osoba a deň.
Predpokladané množstvo spotrebovanej vody sa použije od prvého odpočtu spotreby vody za rok.
6) Vyúčtovanie stočného sa vykonáva spravidla raz do roka. V prípade zmeny stočného sa vyúčtovanie vykoná ku dňu zmeny stočného.
7) Stočné sa uhrádza v hotovosti v pokladni prevádzkovateľa, poštovou poukážkou alebo príkazom na úhradu v peňažnom ústave v prospech prevádzkovateľa.
§ 9
VÝVOZ A ZNEŠKODŇOVANIE ODPADOVÝCH VÔD ZO ŽÚMP DO ČOV
1) V miestach, kde nie je vybudovaná verejná kanalizácia sa odpadové vody odvádzajú do nepriepustnej žumpy, prípadne septikov vybudovaných v zmysle stavebného povolenia. Zneškodnenie odpadových vôd sa v takom prípade zabezpečuje na vlastné náklady vyčerpaním a odvozom odpadových vôd oprávnenou osobou do miestnej ČOV, prípadne zabezpečiť vývoz oprávnenou organizáciou. Povinnosť vlastníka nehnuteľnosti je odpad likvidovať minimálne 1x ročne s predložením dokladu o jeho likvidácii.
2) Producent zaplatí prevádzkovateľovi poplatok za čistenie odpadovej vody zo žumpy na ČOV vo výške schváleného stočného podľa §8.
3) Obec Plavnica uzavrie zmluvu o zneškodňovaní odpadu s oprávnenou osobou.
4) Každý majiteľ nehnuteľností, ktorý nemá uzavretú písomnú zmluvu o odvádzaní odpadových vôd je povinný predložiť, na základe výzvy obce Plavnica, doklad o spôsobe zneškodnenia odpadových vôd zo žumpy. V prípade, že takýto doklad nebude obci preukázaný, obec v zmysle § 77 ods. 1, písm. b, zákona č. 364/2004 Z. z. o vodách a o zmene zákon SNR č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (vodný zákon) vyvolá jednanie na Obvodnom úrade ŽP z dôvodu podozrenia na vypúšťanie odpadových vôd bez povolenia.
5) Prevádzkovateľ žumpy je povinný predložiť na požiadanie zamestnancom, obce Plavnica alebo obcou povereným osobám doklad o spôsobe zneškodnenia odpadových vôd zo žumpy. V prípade, že takýto doklad nebude obci preukázaný, obec v zmysle § 77 ods. 1 písm. b, zákona č. 364/2004 Z.z. o vodách a o zmene zákon SNR č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov vyvolá jednanie na Obvodnom úrade ŽP z dôvodu podozrenia na vypúšťanie odpadových vôd bez povolenia.
6) Prevádzkovateľ žumpy je povinný uchovať si doklad o zneškodnení odpadových vôd zo žumpy po dobu minimálne jedného roka.
7) Odpad zo žúmp a septikov je zakázané vypúšťať do vodných tokov, miestnych rigolov a na vlastné a cudzie pozemky.
§ 10
VODA Z POVRCHOVÉHO ODTOKU - DAŽĎOVÁ VODA
1) Voda z povrchového odtoku (dažďová voda), dopadajúca na strechu stavebných objektov alebo ich časti, ako aj voda dopadajúca na pozemok musí byť zvedená do terénu v rámci pozemku majiteľa. Na pozemku sa pre tieto účely vybuduje trativod, resp. vsakovacie objekty.
2) V prípade, ak podmienky neumožňujú odviesť dažďovú vodu na terén vlastníka pozemku, voda z povrchového odtoku (dažďová voda), dopadajúca na strechu stavebných objektov alebo ich časti, ako aj voda dopadajúca na pozemok musí byť odvedená do podzemného alebo povrchového odvodňovacieho kanála nachádzajúceho sa v blízkosti pozemku pomocou vpustov alebo odvodňovacieho potrubia.
3) Náklady spojené s odvedením dažďovej vody z povrchového odtoku alebo vybudovaním trativodu hradí majiteľ nehnuteľnosti, na ktorú zrážky spadnú.
4) Pri odvádzaní dažďovej vody z povrchového odtoku nesmie dôjsť k narušeniu vlastníckeho práva susedných nehnuteľností a ani k poškodeniu priľahlých nehnuteľnosti vplyvom nevhodného umiestnenia trativodu.
5) Odvádzať dažďovú vodu z povrchového odvodu do verejnej kanalizácie je zakázané.
§11
OCHRANA VEREJNEJ KANALIZÁCIE
1) Každý je povinný počínať si tak, aby svojou činnosťou nepoškodzoval verejnú kanalizáciu a ich zariadenia a nenarušil tak ich prevádzku a aby neoprávnene nezasahoval do výkonu vodohospodárskych činností súvisiacich s prevádzkovaním verejnej kanalizácie, inak zodpovedá za škodu, ktorú tým spôsobil.
2) Vlastník nehnuteľnosti, jej správca alebo užívateľ je povinný dbať na to, aby užívaním nehnuteľnosti nepoškodzoval a nenarušil prevádzku verejnej kanalizácie, najmä ich podzemných vedení. Ďalej je povinný udržiavať porasty na pozemkoch v pásme ochrany verejnej kanalizácie tak, aby neohrozil bezpečnosť a spoľahlivosť verejnej kanalizácie.
3) Vykonať zásahy na zariadeniach verejnej kanalizácie môžu len tie osoby, ktoré sú na to prevádzkovateľom určené.
4) K bezprostrednej ochrane verejnej kanalizácie pred poškodením a na zabezpečenie jej prevádzkyschopnosti sa vymedzuje pásmo ochrany verejnej kanalizácie (ďalej len „pásmo ochrany“), ktorým sa rozumie priestor v bezprostrednej blízkosti verejnej kanalizácie.
5) Pásmo ochrany sa vymedzuje vodorovnou vzdialenosťou 1,5 m od vonkajšieho pôdorysného okraja kanalizačného potrubia na obidve strany verejnej kanalizácie.
6) V pásme ochrany je zakázané:
a) vykonávať zemné práce, stavby, umiestňovať konštrukcie alebo iné podobné zariadenia alebo vykonávať činnosti, ktoré obmedzujú prístup k verejnej kanalizácii alebo ktoré by mohli ohroziť ich technický stav,
b) vysádzať trvalé porasty,
c) umiestňovať skládky,
d) vykonávať terénne úpravy.
§12
PRIESTUPKY
Obecný úrad bezodkladne oznámi obvodnému úradu životného prostredia priestupok na úseku verejnej kanalizácie, ktorého sa dopustí
a) ten, kto vypúšťa odpadové vody do verejnej kanalizácie cez domové čistiarne odpadových vôd a žumpy,
b) vlastník nehnuteľnosti, na ktorej vzniknú odpadové vody, ak nepripojí nehnuteľnosť na verejnú kanalizáciu a nesplní technické podmienky týkajúce sa miesta a spôsobu pripojenia na verejnú kanalizáciu,
c) vlastník nehnuteľnosti neuzatvorením zmluvy o pripojení s prevádzkovateľom verejnej kanalizácie, ak v obci, kde je kanalizácia zriadená, nemá vlastník nehnuteľnosti povolenie príslušného orgánu štátnej správy na iný spôsob nakladania s odpadovými vodami.
§13
PRECHODNÉ A ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA
1) V miestach, kde je vybudovaná kanalizácia je zakázané povoľovať výstavbu žumpy.
2) Pre prevádzku verejnej kanalizácie, súčinnosť pri prácach v okolí verejnej kanalizácie a odplatách za zneškodňovanie odpadových vôd platia v plnom rozsahu príslušné predpisy, ktoré nie sú týmto VZN dotknuté.
3) Toto všeobecne záväzne nariadenie nadobúda účinnosť 1.1.2014.
4) Zmeny a doplnky tohto všeobecne záväzného nariadenia schvaľuje Obecné zastupiteľstvo v Plavnici.
5) Návrh tohto VZN bol predložený poslancom OZ Plavnica na ich riadnom zasadnutí dňa ............. a bolo k nemu prijaté uznesenie č. .................. . VZN bolo zverejnené na úradnej tabuli Obce Plavnica a internetovej stránke dňa ......................... .
V Plavnici, 22. novembra 2013
Rastislav G r i c h
starosta obce