Svetový deň hypertenzie - 17. máj 2021

Hypertenzia je globálna epidémia. Z dôvodu vysokého krvného tlaku alebo hypertenzie zomrie na svete ročne viac než 7 miliónov ľudí. Ide o chronické ochorenie, pri ktorom je krvný tlak zvýšený a väčšinou nie je sprevádzaný žiadnymi symptómami. Neliečený vysoký krvný tlak spôsobuje poškodenie ciev a životne dôležitých orgánov. Veľa ľudí si tohto faktu nie je vedomá, preto sa vysoký krvný tlak často nazýva aj ako „tichý zabijak“.


Ako predchádzať hypertenzii?
 
Pohyb - Akýkoľvek šport telu pomáha. Do organizmu sa dostane viac kyslíka a tlak sa začne znižovať. Potrebný je pravidelný pohyb, týždenne stačí 2 hodiny rýchlej chôdze alebo behu. S motiváciou vám pomôžu aj krokomery.
Chudnutie – Ak máte nadváhu, aj malý úbytok hmotnosti vám zníži krvný tlak. Dostaňte svoju hmotnosť pod kontrolu a výrazne pomôžte svojmu srdcu.
Spánok – Ak spíte menej ako 8 hodín vystavujete sa riziku zvýšeného krvného tlaku. Každou stratenou hodinou sa riziko zvyšuje až o 37%.
Vitamín C – má dôležitú úlohu pri obnove a zachovaní pružnosti ciev. Pružné cievy lepšie zvládnu zvýšený tlak krvi na cievne steny.
Stop nočnému vyjedaniu chladničky – Po jedle sa tlak krvi mierne zvýši, preto nočné vyjedanie chladničky nesie nielen riziko priberania, ale aj hypertenzie.
Nefajčite - Fajčenie zvyšuje riziko vzniku hypertenzie. Každá cigareta zvyšuje krvný tlak asi na 40 minút, pri frekvencii fajčenia 20 cigariet za deň dochádza k trvalému zvýšeniu krvného tlaku. Krvný tlak by sa mal merať do 30 až 60 minút po zapálení cigarety. Platí ale základná zásada prevencie - trvale nefajčiť.
 

Zvyšovanie povedomia o hypertenzii a včasná kontrola sa stali ešte dôležitejšími, pretože zvládnutie hypertenzie znižuje riziko nežiaducich udalostí a úmrtnosti na COVID-19.

K stiahnutiu

Publikované: 17.5.2021 | Zobrazené: 166
Nastavenia cookies