Svätý Mikuláš

O svätom Mikulášovi kolujú rôzne legendy. Azda najznámejšia je tá,  ktorá rozpráva príbeh chudobného otca troch dcér. Ten nemal dosť peňazí na veno pre všetky tri dcéry a preto sa rozhodol, že z nich urobí neviestky (prostitútky). Keď sa o tom dopočul svätý Mikuláš, nenechal nič na náhodu a trikrát tajne v noci vhodil do domu chudobného otca hrudu zlata (niektoré zdroje udávajú mešec), aby sa dievčatá mohli čestne vydať. Takto zachránil dievčatá pred potupným osudom. Svoj majetok použil svätý Mikuláš na mnohé ďalšie dobročinné účely, pomáhal sirotám, vdovám a všetkým núdznym.

Svätý Mikuláš má rôzne mená. V Severnej Amerike sa mu hovorí Santa Claus, v Holandsku Sinterklaas, Anglicko má svojho Father Christmas, vo Francúzsku je to Saint Nicolas atď. Taktiež zvyky na sviatok svätého Mikuláša sú rôzne.

U nás si deti zvyknú v predvečer tohto sviatku, teda 6. decembra, vyložiť do okna čižmičku, aby tam ráno našli mikulášsku nádielku. Zväčša to býva balíček sladkostí. Je to pekná predpríprava na Vianoce a azda niet dieťaťa, ktoré by sa na 6. december netešilo.

Tento rok, tak ako zvyčajne, prišiel Mikuláš do kostola Sedembolestnej Panny Márie v Plavnici, aby si vypočul od detí básničky, pesničky, požehnal ich a odmenil sladkými dobrotami.

Nasledovalo slávnostné rozsvietenie vianočného stromčeka.

Viac fotografií z akcie nájdete v našej galérií:

 

http://www.plavnica.sk/album/mikulas-2015/